Aktuálně:

V únoru do Thajska

více zde >>>

ČESKOSLOVENSKO

Česko - tajuplnost, romantika i ticho

trhovka ceskoNa území České republiky lze najít více potápěčských lokalit než v kdekterých přímořských státech. Nevěříte? Jen si račte vybrat.

Láká vás zatopený lom? Rádi vás vezmeme třeba na potápěči oblíbenou Leštinku, kde lze trofejními kusy ryb (štiky, sumci, jeseteři, kapři a další) a skanzenem či kesonem na dně potěšit zrak i hmat, abyste si pak po vystoupání na povrch prověřili své chuťové pohárky a nos na některé z místních specialit. A pak využili sluchu při vyprávění dalších potápěčů o dobrodružství z celého světa.

A není to jediný lom, kam pravidelně míříme. Na Borek se lze zajet (a samozřejmě zaplout) podívat na potopený autobus a dokonce i na bájnou ponorku Stejskalnik. Rádi vás vezmeme na Rumchalpu, kde atrakce pod vodou doplní jízda na kladce přes hladinu lomu, stejně jako domluvíme s kolegy z Telče návštěvu pohádkového Řídelova. Známe tajemství lomů v Jeseníkách i pomníček a auto na dně Výkleků u Olomouce, rádi se podíváme i na Vysočinu (třeba do Horní Cerekve) či dál do Čech. Nemíjíme ani Brnu nejbližší zatopený lom v Blansku či raky zaplněný „lomík“ v Šošůvce.

Nejen lomy živ je tuzemský potápěč. Stojí za to myslet i na přehrady. Třeba na té Dalešické máme kamaráda sumce, čekává na nás na stejném místě už několik let. Je sice stejně velký jako člověk, ale ještě nikomu neublížil. Oblíbené jsou vltavské přehrady Slapy či Orlík (s tamním zatopeným těchnickým kostelem), ale stejně tak i některé ze severomoravských nádrží. A třeba se nám časem podaří získat i výjimku k potápění na Želivce, kde je úchvatný zatopený most.

Stranou nesmí zůstat ani jezera či rybníky, byť ta jsou spíše mělká. Ale jezera u Tovačova, vzniklá po těžení štěrkopísku, přímo kypí rybím životem, tak proč je nezkusit.

Opravdu jsme vás ještě nepřesvědčili, že romantiku a krásu lze najít i v našich vodách? Pouhých pár desítek minut cesty od domova? Tak pouhých, že na ně stačí i vybraná čtvrteční odpoledne?

 

Některé z blízkých tuzemských lokalit se objevily i v miniseriálu o potápění, který vznikl ve spolupráci Direct Ocean a ČT.

Slovensko – naše voda za hranicemi

senec slovenskoAno, Československo už není, ale na mnohé slovenské potápěčské lokality je to od nás blíž než do Čech. A my je máme za tuzemsko, takže nemohou chybět cesty na populární Senec. Dobré vztahy se slovenskými kolegy nám u tamního jezera Guláška umožňují i přenocovat, takže se lze podívat pod vodu vícekrát. S námi totiž víte i to, kde si doplnit prázdné lahve.

A nesmí chybět ani další nádrže, kterých okolo Dunaje, jak Slováci říkají, neúrekom. Malé i Velké Košariská, Šulianské jazero a mnoho dalších.

Na Slovensku dokonce za určitých podmínek umožní i potápění v tatranských plesech (třeba za pomoc s jejich úklidem) a dokonce je to země nabízející několik exkluzivních potápěčských příležitostí v zatopených jeskyních. Samozřejmě pro ty, kdo mají patřičnou kvalifikaci.