Aktuálně:

V únoru do Thajska

více zde >>>

THAJSKOBALIMALEDIVY

Thajsko aneb Země úsměvů

Slunce, dlouhé pláže, spousta památek a příjemní lidé. To je Thajské království, které je tropickou zemí rozkládající se v jihovýchodní Asii. Dlouhé thajské pobřeží je omýváno Andamanským mořem a Thajským zálivem. Všude kolem je rozseto mnoho malých i větších ostrůvků.

Základní informace

Hlavním městem Thajska je Bangkok, úředním jazykem thajština a platí se zde thajským bahte (THB), který je v přepočtu 0,60 Kč. Pro vstup do Thajska není třeba víza, pokud se zde nezdržíte déle než 30 dnů. Prokázat se je třeba platným cestovním pasem. Očkování není povinné, ale doporučuje se alespoň proti hepatitidě A a B. Časový posun oproti ČR je +6 hodin. Většina obyvatel (asi 90%) vyznává buddhismus.

Potápění

Potápění je dalším z důvodů, proč Thajsko navštívit. Naleznete spoustu lokalit, které patří k těm nejlepším. Zvláště potom oblast Andamanského moře, která nabízí nahlédnutí na hojný podmořský život.

Další užitečné informace

Nejoblíbenějším dopravním prostředkem po Thajsku je motorka. Jezdí na nich úplně všichni a vozí se na nich úplně všechno, a jezdí se vlevo.

Thajská kuchyně je známá svou pestrostí, a také pálivostí. Nicméně v Thajsku je jídlo velmi levné a vybrat si z nabídky dokáže jistě každý. Můžete zde ochutnat rýži nebo rýžové nudle, smažené či vařené, s masovými knedlíčky, zeleninou či plody moře. Ze sladkých jídel je to rýžový nebo kokosový puding a palčinky pečené s banánem. Brambory se používají spíše jako zelenina do polévek, než jako příloha. Na tržištích můžete narazit na stánky z pečenými a smaženými brouky, kobylkami, šváby či mravenci. Z nápojů je pozoruhodný sladký čaj s kondenzovaným mlékem a nápoje mixované z čerstvého ovoce sladko-slané chuti.

Praktické informace, zkušenosti, doporučení

V Thajsku platí přísloví „s úsměvem jde všechno líp“, proto se při komunikaci s místními nerozčilujte, nezvyšujte hlas a zuřivě negestikulujte, toto chování je považováno za velmi neslušné a hrubé. Thajci jsou velmi přívětiví lidé a dobře se s nimi vychází.

Hlava je považována za sídlo duše a nikdo by se neměl dotýkat hlavy druhé osoby. Nohy jsou považovány za nečisté, proto si sedejte tak, aby nohy nesměřovaly k jiné osobě. Ideálně je složte pod sebe.

Pro cestu do Thajska je nutné mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu do ČR.

Bali

Tropické vody Indo-Pacifiku, které patří k nejbohatším mořským ekosystémům, se táhnou od Rudého moře až k západnímu pobřeží Jižní Ameriky. Přímo uprostřed tohoto regionu, v místě, kde se Indický oceán potkává s Pacifikem, leží Indonésie. Studie biologických druhů ukázaly, že srdcem celého bohatství je trojúhelník, jehož vrcholy tvoří jižní Filipíny, Bali a západní část Papua Nové Guinei. Tento trojúhelník zahrnuje nejbohatší tropickou faunu světa s přibližně 25 tisíci druhů ryb a osmdesáti rody korálů.

Základní informace

Úředním jazykem je balijština, ale domluvíte se i anglicky. Časový posun je + 6 hodin. Hlavním městem Bali je Denpasar. Při vstupu je třeba předložit cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu do ČR, na základě tohoto obdržíte za 25 dolarů vízum. Na indonéských letištích je při odletu vybírána letištní daň, tzv. „Departure Tax“. Výše poplatku se pohybuje mezi 30-80 tisíci indonéských rupií (IDR) u vnitrostátních letů a 100-150 tisíci IDR u mezinárodních letů. Poplatek je splatný výhradně v rupiích a cestující je povinen jej uhradit při odbavení na přepážce.

Potápění

V mořích okolo Bali žije přibližně třikrát více živočišných druhů než například v Rudém moři. To se projeví i při letmém pohledu pod vodní hladinu. Korálové formace jsou obsazeny opravdu bohatým podmořským životem a na některých místech plavete přímo rybí polévkou. Velcí kanici, ploskozubci přes 1 m délky, bělocípí, černocípí, liščí i kobercoví žraloci, trnuchy, murény, rejnoci manty a měsíčníci, to jsou někteří zástupci druhů, které potkáváme na Bali běžně.

Další užitečné informace

Po ostrově se dá nejlépe cestovat na motocyklu. Pozor jezdí se vlevo!

 

Bali mapa bali

Maledivy – velké divy

Maledivy neboli Maledivská republika s hlavním městem Male je ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu. Skládá se z 1 196 ostrovů a ostrůvků, z nich je obydleno zhruba 200. Maledivy jsou nejplošším a nejníže položeným státem světa, protože žádné místo zde neleží více jak 2,5 m nad hladinou oceánu. Díky poloze v rovníkovém pásmu a stálému počasí jsou Maledivy výborným místem pro dovolenou, a to téměř po celý rok.

Základní informace

Obyvatelé jsou islámského vyznání a úřední řečí je zde maledivština, ale domluvíte se zde i anglicky, neboť je to druhý úřední jazyk. Platit je zde možno dolary. Cesta na Maledivy není podmíněna žádným povinným očkováním. Časový posun vůči středoevropskému času jsou + 4 hodiny. Pro cestu je třeba cestovní pas, jehož doba platnosti bude ještě minimálně půl roku po ukončení pobytu v zemi.Vízum není vyžadováno.

Potápění

Potápění na Maledivách patří k tomu nejlepšímu, které můžete zažít. Uvidíte zde manty, žraloky tuňáky, rejnoky a spoustu dalších druhů ryb. Je ale určeno potápěčům se zkušenostmi, kteří si umí poradit v proudu a práce s bójkou je pro ně rutina. K běžné potápěčské výbavě je dobré přibalit si proudový hák, který zde rozhodně využijete.

Další užitečné informace

Jakékoli alkoholické nápoje jsou zakázány, taktéž dovoz výrobků z vepřového masa, pornografických časopisů a videa. Dlouholetými tresty je postihován dovoz i sebemenšího množství drog.

male