Potápění pro začátečníky

Láká vás pozorovat svět pod hladinou? Chcete do svého života vnést nějaké nevšední zážitky? Máte kamaráda potápěče? Chcete zažít pocit beztíže? Napadlo vás zpestřit si dovolenou? Prostě jen chcete zkusit něco nového?

Naučíme vás potápět :)! A to poctivě a bezpečně – v přátelském zázemí vás pořádně proškolíme, bezpečně vás provedeme tréninkem jak ve vodě chlórované, tak i v té sladké či slané, a po absolvování získáte „podvodní řidičák“, který bude uznávaný po celém světě.


Jak s potápěním začít?

Ať už jste potápění s přístrojem (tím myslíme to, co laici často nazývají „potápěním s bombou“ :)) už někdy zkoušeli (například při dovolené u moře), nebo po něm zatím jen pošilhávali, volbou pro vás bude potápěčský kurz pro začátečníky Open Water Diver, který je určen pro ty, kteří ještě nemají žádnou potápěčkou licenci/kartičku (žádný „podvodní řidičák“). Pokud patříte k těm potápěním vůbec nepolíbeným, můžete si před vstupem do potápěčského kurzu s námi nejprve dát ještě takovou malou potápěčskou ochutnávku – zkušební ponor v bazénu. Ale dřívější zkušenosti s potápěním nejsou pro vstup do kurzu třeba.

Co je OWD?

Kurz potápění Open Water Diver (zkráceně OWD) je základní potápěčský výcvikový stupeň, který je určen pro úplné SCUBA  začátečníky. Student v tomto kurzu získá potřebné znalosti pro bezpečné potápění ve volné vodě.

Výstupem je mezinárodně platná certifikace/licence/kartička SDI OWD, která opravňuje držitele k potápění po celém světě do maximální hloubky 18 metrů (děti ve věku od 10 do 14 let získávají omezenou certifikaci Junior Open Water Scuba Diver, mohou se potápět pouze s doprovodem rodičů nebo potápěčským profesionálem, a to maximálně do hloubky 12 metrů). Prakticky to znamená to, že když se touto kartičkou prokážete v jakémkoli dive centru na světě, půjčí vám potápěčskou výstroj, naplní potápěčskou láhev vzduchem a budete se moci jít (v buddy teamu či ve skupině) potápět dle libosti, a to až do hloubky 18 metrů.

Co musím splňovat?

Vstupními podmínkami jsou pouze minimální věk 18 let (nebo 10 let se souhlasem rodičů) a čestné prohlášení o zdravotním stavu nebo (v případě potřeby) lékařská prohlídka.

Jak tento kurz potápění probíhá?

Kurz se skládá ze dvou částí a je možno jej absolvovat za dva víkendy.

První část zahrnuje teoretickou výuku a bazénová cvičení, druhá část (tzv. dokončení ve volné vodě) zahrnuje ponory na otevřené vodě (nejčastěji jezera na Slovensku, případně lomy v ČR). Účastníci programu Standard (tj. standardní skupinová výuka OWD – nabízíme totiž ještě „VIP verzi OWD“, která je individuální a není vázána na vypsané termíny) si vyberou jeden z vypsaných termínů první části a jeden z termínů druhé části – všechny vypsané termíny máme zveřejněny na našich webových stránkách v sekci „Kalendář akcí“ (na obsazenost termínů se můžete zeptat prostřednictvím výše uvedených kontaktů). Případně je možné druhou část uskutečnit v rámci některých námi nabízených zájezdů a výletů do zahraničí. Vše se děje pod vedením a přímým dozorem profesionálního instruktora potápění.

V rámci první části kurzu potápění Open Water Diver (program Standard) se zahajovací (pouze teoretická) lekce koná zpravidla v pátek od 16:30 do 19:00 v učebně Direct Ocean (Smetanova 11). Následně kurz pokračuje v sobotu přibližně od 09:00 do 17:00, a v neděli přibližně od 09:00 do 17:00. V tyto dny střídavě probíhá teoretická výuka a praktická cvičení v bazénu. Na termín je třeba se předem přihlásit a vyzvednout si potřebné učební materiály. Po úspěšném absolvování této první části kurzu se účastník může přihlásit na druhou část (= dokončení ve volné vodě).

Druhá část kurzu Open Water Diver (tzv. dokončení ve volné vodě) je určena pro absolventy části první (tedy teoretické a bazénové přípravy). Zahrnuje (v programu Standard) 4 ponory na otevřené vodě (nejčastěji jezera na Slovensku, případně lomy v ČR) uskutečněné během dvou dnů. Vše samozřejmě pod vedením profesionálních potápěčů, kteří provádí výuku. Na termín je rovněž třeba se předem přihlásit.

Kolik to vše stojí?

Kurz OWD můžete u nás pořídit už za 8 500 Kč (tj. základní varianta v programu Standard).

  • V této ceně budete mít teoretickou výuku (5–10 hodin, dle nastavení skupiny) včetně originálního učebního materiálu (učebnice, jejíž součástí jsou dílčí výukové testy), praktické lekce v bazénu (4 hodiny), čtyři závěrečné ponory ve volné vodě, zapůjčení speciální výstroje, plnění lahví vzduchem a certifikační poplatek na vystavení mezinárodní potápěčské certifikace v hodnotě 990 Kč.
  • V ceně není zahrnuta doprava na místo potápění a základní potápěčská výstroj (tj. maska, neoprenové boty a ploutve) – tu je možno na prodejně zakoupit či zapůjčit za příznivé ceny :). Pokud se rozhodnete pro dokončení kurzu jinde než v ČR, je třeba počítat s příplatkem (např. za dokončení na Slovensku, což je asi nejčastěji využívaná a i námi nejvíce doporučovaná varianta, se připlácí 500 Kč).

Kurz OWD v programu VIP stojí 25 000 Kč

  • Proč o tolik víc? V této ceně budete mít navíc (oproti programu Standard) totiž zahrnuto: cestovní pojištění včetně potápění do 30 m po dobu kurzu (resp. po dobu ponorů na otevřené vodě), potápěčský deník (tzv. Logbook) Direct Ocean, krom specializované výstroje zapůjčení i té základní (tj. maska, neoprenové boty a ploutve), plus 90 minut bazénového cvičení, transport výstroje na bazén, plus 60 minut pod vodou při dokončení kurzu ve volné vodě, transport výstroje na ponory na otevřené vodě v rámci Česka a Slovenska, plnění lahví v případě dokončení kurzu v zahraničí, dopravu vlastní osoby a vstup na místa potápění v rámci Česka a Slovenska. No a hlavně si budete moci vybrat termíny bazénových lekcí dle vlastního požadavku (dle možností plaveckého zařízení), podobně si také sami zvolíte termíny výcviku na otevřené vodě (V Česku nebo na Slovensku, ostatní dle dohody), no a instruktor se bude věnovat pouze vám (nejedná se o skupinovou výuku), případně vám a vašemu parťákovi, pokud půjdete do kurzu jako dvojice. Jinými slovy – bude to podle vás a skoro bez práce :).

Jak si mám kurz OWD v programu Standard koupit/ objednat?

Pokud jste se rozhodli do toho jít, máte několik možností, jak si kurz potápění objednat či rovnou koupit. Máte-li to blízko do centra Brna, můžete se rovnou stavit osobně na naši prodejnu na Smetanově 11 (máme otevřeno od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00, vyjma polední pauzy od 12:30 do 13:00), kde si kurz koupíte a rovnou se můžete domluvit na termínech a dalších detailech. Další možností je objednat si poukaz na kurz potápění OWD přes náš e-shop – poté ho můžete osobně vyzvednout na prodejně nebo vám ho pošleme na zvolenou adresu, platnost má jeden rok. Anebo si můžete kurz objednat i telefonicky (541 248 515) nebo mailem (info@directocean.cz).

Pokud ještě váháte, nebojte se nás jakkoli kontaktovat a vyptat se na cokoli, co vás ještě ohledně kurzu zajímá. Rozumíme tomu, že rozhodnutí je třeba činit informovaně :).

Potřebujete-li kurz potápění dát jako dárek, není to problém – koupíte si pěkný poukaz, který můžete předat dle libosti :).


Více o VIP programu OWD

Kurz OWD VIP je určen především těm zájemcům o potápění, kteří:

  • potřebují speciální přístup s ohledem na plánování svého volného času
  • mají rádi individuální péči
  • preferují zkoušet nové věci v úzkém kruhu přátel/známých

Vstupní požadavky a výstup jsou stejné, jako u programu Standard, ale liší se průběh výuky. Zatímco v programu Standard se přihlašujete do již vypsaných skupinových termínů kurzu a přizpůsobujete svůj čas naší nabídce, v programu VIP je tomu naopak – tedy že my se budeme snažit maximálně vyjít vstříc vašim časovým možnostem. Také vám odpadnou starosti s dopravou a transportem výstroje – budeme vás i výstroj vozit po Česku a Slovensku s sebou, kam bude potřeba :). Přidáme vám také navíc nějakou tu lekci a čas pod vodou v bazénu i ve volné vodě a půjčíme vám zdarma nejen specializovanou, ale i základní potápěčskou výstroj. No a ještě budete mít zajištěno například cestovní pojištění včetně potápění a dostanete od nás nějaké drobné bonusy (například potápěčský deník pro záznam ponorů, který každý správný potápěč potřebuje mít). Náklady navíc budete mít tedy pouze v případě, že se rozhodnete dokončovat kurz na nějakém výletu či zájezdu do vzdálenějšího zahraničí (například Chorvatsko, Egypt, Gozo, Elba apod. – dle aktuální nabídky zájezdů pro daný rok).

Máte-li zájem o tuto variantu kurzu potápění Open Water Diver, můžete se stavit osobně na naši prodejnu na Smetanově 11 (máme otevřeno od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00, vyjma polední pauzy od 12:30 do 13:00), kde si kurz koupíte a rovnou se můžete domluvit na úvodní schůzce. Další možností je objednat si poukaz na kurz potápění OWD přes náš e-shop – poté ho můžete osobně vyzvednout na prodejně nebo vám ho zdarma pošleme na zvolenou adresu, platnost má jeden rok. Anebo si můžete kurz objednat i telefonicky (541 248 515) nebo mailem (info@directocean.cz).

Pro lepší srovnání programu Standard a VIP si můžete ještě prostudovat tabulku níže.

kurz potápění Brno