Aktuálně:

V únoru do Thajska

více zde >>>

ELBAKYPRMALTA

Elba

Elba je ostrov s bohatou historií a krásnou přírodou nacházející se v Tyrhenském moři, je součástí Itálie. Hlavním městem ostrova, který je dlouhý 24 km, široký 18 km a vzdálený od pevniny 10 km, je přístav Portoferrario. Pohodlně se sem dostanete trajektem z přístavu Piombino za cca 1 hodinu.

Základní informace

Pro cestu na Elbu vám postačí občanský průkaz vydaný po roce 1993, platí se zde eurem.

Potápění

Elba je jedna z výjimečných lokalit ve Středozemním moři, kde ještě najdete hojnost podvodního života. Chobotnice, murény, hejna barakud i roztomilé barevné flabelíny potkáte na každém ponoru. Pro potápění jsou nejvhodnější lokality v jižní části ostrova. Mezi hojně vyhledávané patří například tyto: Scoglio Della Triglia se svou soškou Madony, Corraline – jeskyně s červenými korály, La Fonza, nebo Corbella, kde najdete až metrové rohovitky, a navštívit můžete i vrak lodi Elviscot.

Další užitečné informace

K tradičnímu ostrovnímu jídlu patří místní silná rybí polévka. Za ochutnání též stojí pochoutky z divočáka připravované na středomořský způsob. Ovšem tradičním místním pokrmem je Lo Stoccafisso alla Riese, které je připravované z cibule, rajčat, ančoviček, černých oliv, bylinek, paprik, kaparů a olivového oleje. No a na zapití si objednejte víno, jehož kvalitu si zde chválil už Napoleon.

Praktické informace, zkušenosti, doporučení

Místní jsou usměvaví lidé, kteří s vámi rádi pohovoří, ale výhradně italsky. Veškeré obchody a restaurace striktně dodržují polední klid, takže mezi 13:00 a 16:00 se nikam nehrňte na oběd.
Elba mapa

Kypr

Kypr je známý jako ostrov Afrodity, bohyně lásky a krásy, která se zde podle pověsti narodila. Je to třetí největší ostrov ve středomoří a leží jižně od Turecka.

Základní informace

Úředním jazykem je řečtina a turečtina, ale domluvíte se i anglicky, francouzsky nebo německy. Časový posun je + 1 hodina. Hlavním městem Kypru je Nikosie (Lefkósia) a najdeme ji uprostřed ostrova. Zvláštností Nikosie je to, že je rozdělena na dvě části. Zahrnuje jižní (řeckou) část a severní (tureckou) část. Podobně je na tom i celý ostrov, který byl v minulosti sice jedním celkem, ale v současné době tomu tak není. Jižní (řecká) část Kypru je členem EU, takže vám k její návštěvě stačí pouze občanský průkaz vydaný po roce 1993, ale v severní (turecké) části je třeba předložit cestovním pas platný minimálně 6 měsíců po návratu do ČR. Vízum je vyžadováno pouze při pobytu delším než 30 dní. Při příletu se vyplňuje identifikační karta pro potřeby celníků, tu dostanete v letadle.

Jinak nejsou potřeba při vstupu do země žádná očkování či jiná vstupní opatření.

Potápění

Hlavním důvodem návštěvy tohoto ostrova je přece potápění! Celoročně zde najdete čisté a teplé moře s průměrnou viditelností 25 metrů. Mimo útesů, jeskyní a kaňonů Kypr nabízí velké množství vraků. Jedná se například o vrak trajektu Zenobia, který se řadí mezi deset nejlepších vraků na světě. Dále Britská válečná loď HMS Cricket, dřevěná rybářská loď Alexandria nebo pro potápěče záměrně potopená loď Liberty.

Další užitečné informace

Po ostrově se dá cestovat autobusy, taxíky, auty nebo na motocyklu. Pozor jezdí se vlevo!

Místní kuchyně je velice chutná a zdravá. V takzvaných tavernách najdete typická kyperská jídla jako je Halloumi (zapečený grilovaný sýr s čerstvou zeleninou a chlebem), Moussaka (zapečené mleté maso s baklažány) nebo Pita (slaný koláč se špenátem, sýrem a šunkou). A na pití je na Kypru v nabídce, tak jako v celém středomoří, Ouzo nebo venkovské kyperské brandy.

Praktické informace, zkušenosti, doporučení

Pro použití vlastních elektrických přístrojů je třeba adaptéru, jelikož napětí v síti je zde 240V.

Kypr Liberty

Malta – srdce středomoří

Ačkoli maličká zemička, nabízí vše, co je třeba. Nám mladým rušný noční život, nám starším klid, nám pracujícím odpočinek na izolovaném ostrově, nám zvědavcům dlouhou a zajímavou historii, nám gurmánům místní speciality a NÁM POTÁPĚČŮM ještě navíc nové potápěčské lokality na kterých najdeme jak vraky, tak jeskyně či korálové útesy.

Základní informace

Malta leží na souostroví tvořeném sedmi ostrovy ve Středozemním moři. Obydlené jsou jenom tři největší z nich – Malta, Gozo a Comino. Od roku 2004 je Malta členem EU a platí se zde eurem. Rodným jazykem Malťanů je maltština a úředním jazykem je angličtina. Hlavní město je Valletta.

Potápění

Okolí Malty je poseto vraky. Jsou to vraky jak skutečně historické (letoun Bristol Beaufighter, parní kolesový remorkér Hellespont), tak vraky záměrně potopené pro zábavu nás potápěčů (remorkér Rozi, námořní tankér Um El Faround, nebo osobní trajekt Imperial Eagle). Mimo vraků je krásné potápění na ostrově Gozo. Inland Sea a Blue Hole jsou lokality na které se nezapomíná, protože opravdu stojí za to. A v neposlední řadě nám malý ostrůvek Comino nabízí nenáročný, ale nádherný jeskyní systém Santa Maria Caves.

Další užitečné informace

Národním jídlem je Stuffat Tal-Fenek (dušený králík). K dalším maltským specialitám patří typické maltské slané sušenky, které se namáčejí do česnekovo-sýrové pomazánky nebo do tradiční Bigilla pomazánky vyrobené z čočky. Za ochutnání též stojí sýr, který se vyrábí na sousedním ostrově Gozo, jmenuje se Gbej-niet (žbejnět). Je nakládaný s bylinkami a pepřem, takže trošku ostřejší, ale chutný. Tradiční národní nápoj Malta nemá, ale žízeň můžete uhasit vínem či pivem.

blue hole malta azur